Recenzia: Film Vrahovia mesiaca kvetov je náhľad do krvavej histórie osagských indiánov
Napísal Jakub Marešna 20. novembra 2023
Legendárny režisér Martin Scorsese priniesol do kín ďalšiu gigantickú snímku – Vrahovia mesiaca kvetov. Prináša nám blízky pohľad na záhadné vraždy bohatých Osagov z pred sto rokov.
Novinka Killers of the Flower Moon, ktorá sa prekladá ako Vrahovia mesiaca kvetov, je založená na skutočných udalostiach opísaných rovnomennej knihe od autora Davida Granna. Za réžiou filmu je svetoznámy Martin Scorsese, ktorý stojí aj za snímkami ako Taxi Driver, Goodfellas alebo Vlk z Wall Street. Vo svojom najnovšom projekte sa ponoril do americkej histórie, a to konkrétne do obdobia po Prvej svetovej vojne, kedy niekoľko záhadných úmrtí roznieslo strach medzi osagských indiánov.
Svoju premiéru mal na filmovom Festivale v Cannes už máji, ale do svetových kín sa dostal až koncom októbra. Vyšiel pod značkou Apple Original Films v spolupráci s Paramount Pictures a zahrali si v ňom špičkoví herci ako Leonardo DiCaprio a Robert De Niro. Film získal uznanie kritikov a celosvetovo zarobil viac ako 138 miliónov dolárov. Táto suma však nedobehla jeho rozpočet v hodnote 200 miliónov.
Bohatí potomkovia
„Hovorilo sa, že v 20. rokoch 20. storočia vlastní auto každý jedenásty Američan, ale každý Osag vlastní jedenásť áut,“ spomína sa v spojitosti s nimi. Osagovia patrili medzi najbohatších ľudí v USA, čím sa stali prirodzeným terčom závisti a nenávisti. Bohatstvo a majetok im zaručili indiánski predkovia, ktorí na svojej pôde objavili ropu.
Nevraživosť okolia a nenásytnosť podnietila pár jednotlivcov k vražedným činom, ktoré sa do histórie zapísali ako vraždenie Osagov. Od roku 1921 po rok 1926 zomreli preukázateľne vraždou alebo za iných podozrivých okolností desiatky Indiánov.
Film o záhadných vraždách
Príbeh sleduje chamtivého a dôverčivého Ernesta Burkharta, ktorého výborne stvárňuje Leonardo DiCaprio. Ernest sa vracia z vojny na strýkov ranč, kde plánuje žiť aj so svojím bratom. Jeho strýko bol William Hale, ktorého tiež prezývali King, a práve jeho stvárnil Robert De Niro.
William King Hale mal medzi indiánmi dobrú povesť, vďaka čomu nebol medzi indiánskou komunitou nikdy podozrivým. Ernest sa priženil do rodiny bohatej indiánky Mollie Kyle v podaní Lily Gladstone. Tá dala do svojej postavy obrovskú energiu, čím si zaslúžila aj niekoľko nominácií a ocenení.
Dalo by sa povedať, že snímka je ako dokument alebo priblíženie do udalostí minulosti. Film divákov zaujal, najmä keď sa dozvedeli, že postavy, ktoré v ňom vystupujú, boli skutočné. Režisér nám ukazuje viac z indiánskej kultúry Osagov, ako aj z ľudskej chamtivosti.
Čo odrádza nespočetne veľa divákov je dĺžka filmu. Dielo trvá 206 minút, teda takmer tri a pól hodiny. Možno aj to bol dôvod prečo sa veľa ľudí rozhodlo vypustiť návštevu kina, aj napriek dobrému obsadeniu. To mohlo teda spôsobiť menší obrat zo samotného premietania filmu.
Originálna gradácia po celý čas
Počas dlhého diela atmosféra nenápadne graduje podľa situácií, ktoré postavy prežívajú. Herci odviedli nádhernú prácu, a na diváka po celý čas prenášajú svoje emócie. Dráma stupňuje približne v polovici filmu, keď sa postava Mollie sama začína cítiť ohrozená vo vlastnom dome. Snímku sprevádza hudba od skladateľa menom Robbie Robertson, ktorá skvelo dopĺňa kinematografický zážitok.
Po zosnovaných vraždách na scénu vstupuje vtedy novo založená FBI, ktorá sa neskôr prípadom začala zaoberať. Nakoľko osagských indiánov stále brali ako menšinu a ich vraždy sa nebrali až tak vážne. Vo filme je tiež pekne znázornená ľahostajnosť voči indiánom a nasadení agenti FBI tu čelili viacerým výzvam, ktoré sa odohrali počas tej doby.
Vrahovia mesiaca kvetov majú veľmi nezvyčajný koniec, pretože miesto klasického uzatvorenia deja, prichádza na scénu stará rozhlasová šou. V nej sa dozvedáme o osudoch postáv po udalostiach z filmu, a jedným z rozprávačov je samotný režisér Martin Scorsese. Toto ale dodáva novú a skutočne originálnu atmosféru.
Film teda určite nie je pre každého a výrazne sa líši od klasickej hollywoodskej produkcie. Je to skôr „trojhodinovka“ dejepisu plná dialógov a dobrých hereckých výkonov. Pre mladších divákov sa film môže zdať skôr zdĺhavý, bez poriadnej akcie. Scény sú však po vizuálnej stránke spracované výborne a vyzerajú rovnako dobre.