„Sloboda pre mňa znamená úplne všetko.“ A čo pre teba?
Napísal Mária Šmilňákována 14. novembra 2019
Iniciátormi Nežnej revolúcie boli práve študenti. Preto sme sa opýtali vysokoškolákov z FMK, čo pre nich znamená sloboda.
Udalosti zo 17. novembra 1989 sa hlboko zaryli do histórie našej krajiny a podľa mnohých by sa na ne nemalo zabudnúť. Poďme si pripomenúť, čo všetko nie je samozrejmosť.
„Sloboda pre mňa znamená hovoriť si čo mám na srdci a diskutovať o všetkom bez toho, aby som za to bola potrestaná,“ tvrdí Marika. Pre Daniela je sloboda možnosť vycestovať za hranice, spoznávať svet a mať možnosť realizovať sa a byť úspešný v tom, v čom chce sám.
Pre Paliho znamená sloboda úplne všetko: „Mrazí ma, ak si pomyslím, že by som sa narodil v režime, ktorý by rozhodoval o tom, čo si prečítam, čo napíšem a o tom, čo môžem vysloviť. Každý rok počas novembrových dní si spomeniem, čo generácia pred nami dokázala na ulici a za čo všetko jej musíme byť vďační. Sloboda a demokracia sú to najlepšie, čo sme ako spoločnosť dokázali vybojovať pre ďalšie generácie.“
Sloboda súčasne znamená neobmedzovať voľnosť druhých
„Sloboda pre mňa znamená zvoliť si život, aký chcem žiť, v prípade, že ním nebudem obmedzovať a ubližovať iným. Slobodný svet je taký, kde sa rozhodnutia vykonávajú na základe argumentov a nie nespochybniteľných dogiem,“ obhajuje svoj názor Lukáš.
„Je pre mňa voľnosť v rozhodovaní, konaní, poznávaní, jednoducho v živote ako takom. Samozrejme, spôsobom, aby som o tú voľnosť nepripravoval iných. Je pre mňa vyjadrením, že svet nie je len čiernobiely a že sa vyslovene nedelí na tých dobrých a zlých,“ vysvetľuje Juraj. Podobný názor má aj Patricia: „Sloboda pre mňa znamená žiť bez obmedzení a vyjadrovať svoj názor tak, aby som nikoho nepohoršila, neurazila alebo negatívne neovplyvnila.“
„Ak by mi niekto zakázal veriť v niečo, čo je vo mne už od narodenia, to by pre mňa znamenalo stratu slobody,“ hovorí Andrej, ktorý je vďačný za to, že môže byť sám sebou.
Pre Šimonu je sloboda možnosť ísť do lesa, do kostola, do školy alebo do zahraničia kedy chce, v oblečení a prostriedkom akým chce. Pre Mirca znamená: „Voľnosť v zmysle, že môžem študovať to, čo ma baví, že môžem cestovať a nosiť trebárs aj roztrhané nohavice.“
Celé výpovede študentov si môžete vypočuť na zvukovej nahrávke.
Čo by ti najviac prekážalo, keby ti štát zakázal?
Alžbeta: „Najviac by mi vadilo, ak by mi na moju slobodu niekto akýmkoľvek spôsobom siahol. Napríklad, keby mi zamedzil slobodne sa rozhodovať o tom, ako nadelím s vlastnou budúcnosťou.“
Pali: „Možnosť prejaviť názor a vzdorovať, keď sa deje neprávosť. Dôležité je spomenúť aj formu bezpečnosti, ktorú nám základné princípy demokracie garantujú. Že vám na dvere nezaklope tajná služba a neskončíte v base za to, že ste sa na niekoho škaredo pozreli.“
Marika: „Keby som musela držať jazyk za zubami a nikdy nevidieť nič iné okrem Slovenska.“
Juraj: „Prekážala by mi nemožnosť voľne cestovať. Takisto by sa mi nepáčila cenzúra niečoho nepochopiteľného, napríklad niektorého z médií. V mojom prípade najmä filmov, od ktorých by nás chcel nejaký samozvaný morálny sudca chrániť.“
Lukáš: „Najviac by mi prekážalo, keby som nemohol hrať a počúvať obľúbenú hudbu.“
Mirco: „V princípe všetko to, čo sa nesmelo pred rokom 1989, ale asi najviac by mi prekážalo, ak by mi štát diktoval čo mám robiť a kde to budem robiť, čiže niečo v podobe ,umiestneniek‘, ktoré dostávali ľudia počas komunizmu.“
Patricia: „Svoj život si neviem predstaviť bez cestovania. Veľmi by mi vadilo, keby som nemohla slobodne ísť kamkoľvek, a ak by som si musela pýtať rôzne povolenia na opustenie našej krajiny. Prekážalo by mi, ak by som sa musela prispôsobovať ľuďom, ktorí by mi vraveli kedy a kde môžem vycestovať.“
Šimona: „Chýbalo by mi najmä právo slobodne sa vyjadriť a robiť si srandu z ,vážnych‘ vecí, ako napríklad politika.“
Andrej: „Bolo by mi nepríjemné, ak by mi niekto vzal slobodu slova v takom zmysle, že by som si musel naozaj dávať pozor na to, čo hovorím, lebo niektoré vyjadrenia by boli protizákonné a mohol by som za ich vyslovenie skončiť vo väzení. Vadilo by mi aj to, keby mi niekto zakázal prejavovať svoje emócie na verejnosti, lebo podľa mňa toto nás robí ľuďmi.“
Denisa: „Najviac by mi vadilo, keby som bola obmedzená v mojich právach a osobných rozhodnutiach.“
Saša: „Keby sme nemali slobodu prejavu. Ak ten prejav nehraničí s verejným ohováraním, ktoré je protizákonné. Ak niekto má svoj názor a vie si ho racionálne obhájiť, tak by ho určite mal povedať nahlas.“
Daniel: „Nevedel by som si predstaviť život bez internetu.“
Michal: „Možnosť povedať svoj názor a nebyť za to potrestaný. Samozrejme, aj toto má svoje hranice a pokiaľ niekto tvorí názory, ktoré sú nepravdivé alebo vyslovene urážajú, mal by niesť istú mieru zodpovednosti.“