Čo je na obrazovkách a čo v knihe? Aké sú dojmy fanúšikov na nový seriál The Rings of Power?
Napísal Karolína Račkována 16. októbra 2022
Po úspešnej trilógii Pán prsteňov a Hobit prišlo dlho očakávané sfilmovanie ďalšej z Tolkienových kníh. Nový seriál The Rings of Power si hneď po premiére získal množstvo fanúšikov, ale aj veľkú kritiku.
Prime Video 2. septembra celosvetovo odpremiérovalo najnovší seriál The Lord of the Rings: The Rings of Power. Fanúšikovia netrpezlivo čakali pri obrazovkách, kedy konečne uvidia obraz knihy Silmarillion a s miernym strachom sa ho dočkali. Zatiaľ odhalili len prvú sériu a producenti si už teraz vypočuli nemalú kritiku na ich dielo.
Fanúšikovia Tolkienovej tvorby patria medzi najväčšie skupiny priaznivcov doposiaľ a sú veľmi nároční na akékoľvek vyobrazenie jeho tvorby. Inak to nebolo ani pri nových snímkach a tvorcovia dostali vlnu kritiky už po premiére prvých dvoch častí. Peter Jackson nastavil latku vysoko a diváci tak čakali od ďalšieho vyobrazenia niečo viac špeciálne.
Je nový seriál odzrkadlením knihy Silmarillion?
Dej sa odohráva dávno pred Pánom prsteňov a to konkrétne v druhom veku. Môžeme tu vidieť mladú Galadriel, mladého Elronda alebo aj začiatky Sauronovej vlády. Nápad vložiť sem životné príbehy postáv bol skvelý. Problém je, že okrem toho sem pridali aj množstvo nadrábaných scén, ktoré nie sú nikde v knihe rovnako ako nepodstatné postavy a ich konverzácie.
Seriál sa nevyhol ani vtipným momentom. Je ich tu viac a to od divných akčných scén, ktoré spravili až príliš prekombinované, až po Adarovo pomenovanie ohyzdov bratia a sestry v jeho predslove. Túto pasáž diváci ale prehryzli, čo sa nedá povedať o časti, v ktorej Bronwyn rozpráva k ľuďom. V pozadí dokonca vidíme viaceré postavy aj dva alebo dokonca až trikrát. Rovnako zatiaľ čo majú všetci hrubé oblečenie, Bronwyn tu chodí len v šatách.
Fanúšikov okrem týchto scén najviac pobúrilo, ako tvorcovia vložili do deja černochov a aziatov. Nejde o to, že by im osobnostne vadili tieto rasy ľudí. Skôr išlo o to, že nikde v knihe Silmarillion sa nespomínajú, a tým pádom sú tieto postavy výmyslom. Už po vydaní prvého traileru tvorcov kvôli preto skritizovali.
Odhliadnuc od farby pleti bola postava Arondira ako elfa, podľa mnohých menej podstatná, ako sa očakávalo a v niektorých častiach bola dokonca irelevantná. Navyše, jeho vzhľad nebol dostačujúci na to, aby sa podobal elfom z knihy. Arondir v snímkach mal totiž krátke vlasy, zatiaľ čo elfovia z knihy ich mali dlhé. Veľa ľudí nesúhlasilo aj s celkovou postavou a povahou tohto elfa.
A čo ženy?
Odlišných vizuálov je v sérií omnoho viac. Ide aj o trpasličie ženy, ktoré by mali mať okrem hustých vlasov aj fúzy. Tie sme nevideli ani na jednej z týchto žien, čo sa publikum znova nepáčilo. A keď je reč o ženách, prečo ich bolo v epizódach dvojnásobne viac ako v knihe?
Tvorcovia vysvetlili, že chceli vytvoriť rovnocenné dielo, avšak ak sa chceli držať knihy, ako pôvodne mali v pláne, tak podľa mnohých tu nemali vkladať toľko ženských postáv. Dosť z nich bolo dokonca viac podstatných, ako muži, ktorí mali v knihe hlavnú rolu. Zámer tvorcov bol teda pekný. Avšak aj samotné ženy fanúšičky tvrdia, že tu prehnane vkladali ženské postavy, aj keď v knihe sa o nich nikde nepísalo.
Séria však nie je až taká zlá ako sa zdá
Okrem kritiky si seriál odniesol aj dobré ohlasy. To najmä pre pekne spracované prostredie, aj napriek tomu, že väčšinu vytvorili pomocou CGI efektov, ktorých sa všetci najviac báli. Tiež medzi obľúbené časti patrí aj zvuk a hudba, ktorú chvália aj najkritickejší diváci. Zladiť tieto dve veci nebolo jednoduché, ale tvorcom sa to podarilo. Vizuálna podoba a zvuk urobili seriál priam nadpriemerný a diváci tak mali námietky len voči slabému scenáru.
Producenti tiež získali pochvalu publika aj vďaka dobrému výberu hercov, ktorí boli mladšou verziou postáv z filmov. Kostýmy postáv, rovnako ako postavy, tvorcovia veľmi dobre vybrali a tým skvelo pasovali do deja, čím celkovo vytvárali na obraze dokonalý kontrast. Vizuálom jednotlivých odevov sa nevzdialili od tých, ktoré Tolkien popísal v knihe, čo je ďalšie plus.
V konečnom hodnotení je teda seriál na neutrálnej pôde a každý fanúšik si v ňom nájde niečo, čo ho istým spôsobom zaujme. Či budú tvorcovia v tomto duchu pokračovať aj ďalšie štyri série, ktoré majú naplánované, ešte nevedia s určitosťou povedať. Fanúšikovia ale očakávajú aspoň zmenu scenáru.
Diváci tiež porovnávajú tento seriál k najnovšiemu seriálu House of the Dragon, aj keď niektorí tvrdia, že House of the Dragon je dokonca lepšie scenárovo spracovaný. Napriek obrovskému rozpočtu sa mohli tvorcovia držať pôvodného scenáru, knihy Silmarillion, a celé ich dielo by bolo ešte viac veľkolepé.