Animák Ron má chybu si zamilujú malí aj veľkí diváci
Napísal karin.smelakovana 11. novembra 2021
K skorým jesenným večerov neodmysliteľne patrí pozeranie filmových noviniek. Ak máte radi animované príbehy, pri ktorých sa pobavíte, neprehliadnite rozprávkovú komédiu Ron má chybu, ktorá prišla do kín.
Filmová novinka prichádza z dielne 20th Century Studios, od ktorých ste určite videli Dobu ľadovú, Garfielda, Noc v múzeu, Alvina a chipmunkov, Rio, Krúdovcov, Kung Fun Pandu, Baby šéfa a mnoho iných.
Príbeh o sile priateľstva a o nevšedných spojeniach je u detského, ale aj dospelého diváka tradične veľmi obľúbeným. Inak to nebude ani v prípade animáku Ron má chybu, ktorý už teraz nájdete vo všetkých kinách. V slovenskom znení budete počuť Tomáša Krištova, Danka Fischera, Michala Kaprálika, Danicu Jurčovú, Zuzanu Kyzekovú, Martina Hronského a ďalších.
Robot Ron
Ron je robot nazývaný B-bot, prispôsobené digitálne zariadenie v tvare vajíčka, ktoré je kombináciou smartfónu a najlepšieho priateľa. Všetky deti na škole majú svojho B-bota, teda všetci okrem Barneyho. Barney je osamelý 12-ročný siedmak, ktorý nemá priateľov. Žije so svojim nešikovným otcom Grahamom a so starou mamou Donkou, ktorá utiekla z komunistického Bulharska do USA.
Zatiaľ čo Barneyho spolužiaci používajú svojich B-botov na vytváranie návalu príspevkov na sociálnych sieťach, jeho jediný záujem sú skaly. Až raz, počas narodenín, sa jeho babičke podarí získať zastaranú verziu B-bota, ktorý spadol z nákladného auta. To je presne to, po čom Barney vždy túžil. Ale, je v tom háčik.
Všetky ostatné B-roboty sú naprogramované tak, aby boli ako ich ľudskí majitelia, ale Barneyho B-bot Ron nie je úplne naprogramovaný. Nedokáže sa ani pripojiť k internetu a neustále sa kazí. Napriek tomu, na pozadí modernej doby ovládanej sociálnymi sieťami a dominujúcej digitálnymi vzťahmi, chlapec Barney a robot Ron prežívajú nevšedné a láskavé dobrodružstvo, počas ktorého zisťujú, že pravé priateľstvá nespočívajú v dokonalosti.
Skutočný vs Digitálny priateľ
Tak, ako iné animované filmy, aj tento má v sebe skryté ponaučenie a aj spoločenskú kritiku. Dospelí diváci si môžu počas sledovania všimnúť často ostrú kritiku konzumizmu.
Rovnako môžu vidieť, že spolutvorcovia B-bota sa až podozrivo podobajú na Marka Zuckerberga a Billa Gatesa. Jeden z týchto spolutvorcov na rovinu vo filme priznáva, že B-boty sú ušité na mieru nielen na zarábanie peňazí, ale aj na špehovanie svojich majiteľov. Rozdielom medzi výkonnými robotmi a večne sa kaziacim Ronom chceli tvorcovia poukázať na staré dobré časy, keď internet nefungoval stopercentne ale žiaril prísľubom spojenia namiesto rozdeľovania.
Posledné dejstvo filmu vyvolá v divákoch zamyslenie či je lepšie mať skutočného alebo digitálneho priateľa nablízku. Nie náhodne to tvorcovia takto vymysleli. Rovnako ako pri každom inom filme, ktorý vyšiel, aj tu poukazujú na veľkú problematiku u detí o silnej prítomnosti na sociálnych sieťach. Preto sa snažia nabádať deti, aby odložili všetku techniku a utekali von, hľadať si skutočných priateľov a nielen tých virtuálnych.