Režisér Michal Ďuriš: Niekedy dokonca zámerne vyvolávam situácie, ktoré potrebujem dostať do filmu
Napísal abrnkyna 6. júla 2018
Michal Ďuriš (24) je filmový režisér zo Slovenska. Pochádza z alternatívnej divadelnej rodiny, ktorá formovala jeho záujem o umenie už v rannom veku. V roku 2014 bol prijatý na magisterský odbor – filmovú a televíznu réžiu na akadémii múzických umení v Bratislave. V Karlových Varoch bol zaradený so svojím filmom do kategórie top 10 filmov Prvého podania ako jediný zo Slovenska a z Česka.
Ako režisér máš za sebou študentské a krátkometrážne filmy. Tvoja novinka Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch nie je výnimkou. Baví ťa viac točiť krátkometrážne filmy alebo to berieš ako prípravu na väčší projekt?
,,V podstate oboje. Vždy je to príprava na väčší projekt ale veľmi ma baví nakrúcať krátke filmy. Často je to omnoho ťažšie ako natočiť celovečerný film. Pretože sa musíš snažiť všetko obsahovo koncentrovať do krátkych minút a nemáš čas na žiadnu vatu.“
Samotný názov filmu napovedá, že v ňom budú prvky komédie. Pod pojmami depresia a šialenstvo si ale ťažko predstaviť zábavu. Ako náročné bolo do filmu vniesť humor, aby sa divák vo výsledku necítil dotknutý?
,,Ono to veľmi záleží. Ja osobne nemám rád filmy, pri ktorých presne vieš, či pozeráš komédiu, drámu a podobne. Moje najobľúbenejšie filmy sú tiež podobného rázu. Páči sa mi na tom, že ak je človek cynický, dokáže sa zasmiať a keď je človek sentimentálny, tak je vo výsledku pohoršený.“
Kto ti pomáhal s prípravou tejto snímky?
,,Podporil ma audiovizuálny fond a nejaké financie boli aj zo školy.“
Čo bolo z tvojho pohľadu na celom natáčaní najťažšie a ako dlho trvalo?
,,Asi dotiahnuť niektoré scény z hereckého a režisérskeho hľadiska, aby to bolo presne ako chceš. A potom skombinovať časy s hercami a využiť naplno celý deň. Máš zaplatenú techniku, hercov, priestory, vždy je to veľmi náročné skombinovať. Samotné natáčanie trvalo 6 dní.“
Ako si sa dostal ku Adriánovi Jastrabovi?
,,Máme veľa spoločných známych z Banskej Bystrice a keď som začal riešiť kasting, skloňovalo sa jeho meno. Adrián narozdiel od iných hercov vstúpil do natáčania až v priebehu. Dokázal sa však perfektne aklimatizovať a veľmi sme si rozumeli.“
Miško prišiel na rozhovor so zaujímavým predmetom (viď foto). Čo to je za ,,tyčku“ a prečo ju má? Viac v nahrávke.
Podarilo sa ti na festivale vidieť aj iné prezentované filmy?
,,Videl som filmy kolegov z mojej kategórie, ale pre nabitý program, ktorý tu máme je to veľmi náročné stihnúť.“
Máš už v pláne natáčanie ďalšieho filmu, a ak áno, o čom bude?
,,Samozrejme, momentálne sa nachádzame v predprodukčnej fáze natáčania celovečerného filmu. Bude zasadený do deväťdesiatych rokov a sleduje rodinu na periférii väčšieho mesta. Bude zložený z viacerých dejových liniek a celkovo mapuje atmosféru postkomunistickej krajiny, ktorá prešla do pseudodemokratickej. Nie je to však hlavnou dominantou filmu, skôr je to tam prítomné a slúži na zvýraznenie dobovej atmosféry. Hlavnou témou bude ale ľudský život, ich strachy, radosti, žitie a znovu-nadobúdanie konceptu slobody.“
Inšpirovali ťa pri tvorbe aj snímky ako Únos a Mečiar, alebo si tento námet vytváral nezávisle od seba?
,,Koncept som mal už predtým a vznikalo to nezávisle. Ten film by fungoval aj vtedy, ak by som z neho vymazal všetky politické kontexty, taktiež to funguje na psychologickej báze, ale je to tam ako kulisa.“
V posledných rokoch sa začali vytvárať aj u nás originálne celovečerné snímky a začína sa do nich aj investovať. Vnímaš to podobne?
,,Určite áno. Už len samotný počet filmov, ktoré vznikajú rapídne stúpa. Takže áno, začína sa do toho investovať.“
Bol by si ochotný natočiť film aj pre komerčnú televíziu, respektíve pre kohokoľvek?
,,Trochu to súvisí aj s touto tyčou, ktorú so sebou nosím. Zmenil som si prácu aj z toho dôvodu, že nechcem a nebudem natáčať komerčne. Vôbec ma to nenapĺňa, naopak ma to ničí a ja potrebujem mať tvorivú slobodu. Čiže by to veľmi záležalo od témy a rovnako aj od toho, akú tvorivú slobodu by som mal.“
Pri natáčaní vychádzaš z reálneho života alebo je to skôr fikcia?
,,Určite z reálneho života. Niekedy dokonca zámerne vyvolávam situácie, ktoré potrebujem dostať do filmu aby som mal referenciu.“
Spomínal si, že máš rád skôr európsku produkciu, platí to celoplošne? Môžeš menovať filmy a režisérov, ktorých obľubuješ?
,,Z režisérov je to určite Andrej Tarkovskij alebo Richard Linklater, ktorý prišiel do Karlových Varov. Z filmov mám veľmi rád Gummo z roku 1997.“
Keď sme pri Linklaterovi, svoj film Chlapčenstvo nakrúcal dvanásť rokov. Vedel by si si predstaviť, že by si v budúcnosti pracoval na podobnej snímke?
,,Viem si to predstaviť, pretože mám rád, keď môžem film natáčať s istými odstupmi. Vždy si potom sadnem, pozriem sa čo som natočil a premyslím si jednotlivé scény.“
foto: Dominika Petráková, Jakub Kňažko
text, edit: smarty, Michal Horváth