5 psychologických thrillerov, na ktoré nebudete vedieť prestať myslieť
Napísal Anna Hátašována 23. novembra 2020
Pokiaľ obľubujete tento filmový žáner, snímky ako Joker, Čierna labuť či Matka! vám určite nie sú cudzie. Napätie, mrazivý pocit a nahliadnutie do zákutí ľudskej mysle sú práve tým, čo divákov na psychologických thrilleroch fascinuje.
Zameriame sa na thrillery, ktoré sú o niečo menej známe ako spomínané veľkofilmy, no aj napriek tomu, by ste si ich určite nemali nechať ujsť. Prinášame vám zoznam piatich psychologických thrillerov, ktoré nesú aj hororové prvky. Nad ich významom sa budete zamýšľať ešte niekoľko dní.
The Platform (2019)
„Existujú tri typy ľudí. Tí, ktorí sú hore, tí, ktorí sú dole a tí, ktorí padnú.“ Goreng, ktorého stvárňuje Iván Massagué, je muž plný ideálov, morálnych hodnôt a zmyslu pre spravodlivosť. Výmenou za diplom sa rozhodne stráviť šesť mesiacov vo vertikálnom väzení zvanom Diera.
Princíp toho, ako funguje samotné miesto, sa dozvie, až keď sa preberie na 48. poschodí so spoluväzňom Trimagasim. Platforma s jedlom schádza raz denne, no jedenie zvyškov po ľuďoch nad vami je to najmenej znepokojujúce, čo môžeme na mrazivej španielskej snímke vidieť.
Film vykresľuje ľudskosť a solidaritu na mieste, na ktorom sú nútení siahnuť až na svoje úplné dno. Najmä, keď ste dole a tí druhí sú hore.
Get Out (2017)
Ako už naznačuje názov snímky, aj vy budete chcieť, aby hlavný predstaviteľ poslúchol rady dobrého kamaráta a „zobral nohy na plecia“.
Nadaný fotograf Chris (Daniel Kaluuya) sa chystá po prvýkrát navštíviť rodinu priateľky Rose (Allison Williams).
Hoci má kvôli farbe pleti isté pochybnosti, Rose ho ubezpečí, že sa nemá čoho obávať. Po príchode na odľahlé sídlo jej rodičov sa však začína sled veľmi zvláštnych udalostí. Chris čoskoro zistí, že všetko nie je úplne tak, ako si na začiatku myslel.
Psychologický thriller Get Out obsahuje nespočetné množstvo skrytých významov i symbolov, ktoré dotvárajú príbeh či dopredu prezrádzajú dej filmu. Všetky si na prvý raz pravdepodobne nevšimnete, ale keby predsa len áno, máte náš veľký obdiv.
Shutter Island (2010)
Film z roku 2010 sleduje príchod detektíva Teddyho Danielsa (Leonardo DiCaprio) a jeho kolegu Chucka Auleho (Mark Ruffalo) na väzenskú psychiatrickú liečebňu Ashecliffe, ktorá sa nachádza na tajomnom ostrove Shutter.
Dvojica vyšetruje prípad zmiznutej pacientky Rachel Solando (Emily Mortimer), po ktorej sa akoby zľahla zem. Keďže sa ale z ostrova nedá dostať inak, ako trajektom, znamená to, že nebezpečná vrahyňa je ešte stále niekde tam vonku.
Ako však môžu pátrať po niekom, keď im nikto zo zamestnancov liečebne nie je ochotný povedať úplnú pravdu? Teddy sa okrem toho neustále vracia k svojej minulosti a čelí nielen spomienkam na vojnu, ale aj na smrť svojej milovanej manželky.
Dokáže vyšetriť záhadný prípad a dostať sa z ostrova včas? Shutter Island je skvelým príkladom toho, aký dopad môže mať na ľudskú psychiku prežitá a neliečená trauma na mieste, kde skončili ľudia s podobnými i omnoho vážnejšími problémami.
The Devil All The Time (2020)
Aká tenká je skutočne hranica medzi dobrom a zlom? Film The Devil All The Time sleduje časť života niekoľkých postáv, ktorých osudy sú navzájom prepletené naozaj špecifickým spôsobom.
Arvin (Tom Holland) sa po smrti rodičov presťahuje k starej mame, ktorá žije s jeho strýkom. Na život predtým mu ostali len spomienky a zbraň po otcovi. Pre novú rodinu je preto ochotný riskovať všetko, čo má a po desivom zistení berie spravodlivosť do vlastných rúk.
Napínavý dej, ale aj hviezdne obsadenie, sa postarali o fascinujúci film, ktorý je plný nečakaných zvratov i prekvapení, s úmyslom poukázať na morálne hodnoty tých, ktorí o nich najviac poučujú ostatných.
Midsommar (2019)
Po traumatickej udalosti sa Dani (Florence Pugh), ktorá trpí záchvatmi paniky a úzkosťami, vydá s partnerom Christianom (Jack Reynor) a jeho kamarátmi na legendárny festival Slnovratu do Švédska, ktorý sa koná raz za 90 rokov a trvá deväť dní.
Pohostinnosť a familiárnosť však nie sú tým jediným, čím ich uvíta nová komunita Hårga. Po prvom rituáli návštevníci rýchlo zisťujú, že s pokojným a príjemným výletom má táto výprava len veľmi málo spoločné. Na cestu domov je už však príliš neskoro.
Snímka je často zaraďovaná medzi horory, ale vhodnejšie je, označiť ju za psychologický thriller s hororovými prvkami. Hudba skvelo podfarbuje desivú atmosféru, ako aj hroziace nebezpečenstvo. Keď budete dávať dobrý pozor na zobrazované nákresy, tak budete mať celkom dobrý odhad nadchádzajúcich udalostí.