Pred rokom rozvážal balené bagety, dnes má vlastné tetovacie štúdio a zákazníkov zo Slovenska aj Čiech
Napísal abrnkyna 11. júla 2016
Má 22 rokov a na tele zatiaľ 8 tetovaní. Volá sa Mišo Sokol, no ak ho chcete obdivovať, ťuknite si na FB: Mišo Sokol Rafiki Tattoo. Jeho práca je zárukou kvalitného a jedinečného tetovania. I napriek tomu, že v septembri to bude ešte len rok, čo si otvoril svoje tetovacie štúdio v Seredi, má za sebou mnohých zákazníkov z celého Česka a Slovenska. My sme boli u neho na návšteve a chceli by sme vám trošku priblížiť jeho prácu a hobby zároveň – tetovanie.
Tento šikovný chalan sa venuje najmä metóde tetovania, ktorá sa volá watercolour a tvrdí, že: ,,Je to detská metóda, ako zo škôlky. Strašne veľa vody a málo farby. Rozpíja sa to, ale keď to vieš spraviť na koži a zostane to na koži, tak až potom zistíš, že si to spravil dobre.“ Jednoducho je to prepojenie farieb s vodou. Ak si myslíte, že je to ekonomickejšie než tradičné tetovanie preto, že sa veľa pracuje s vodou, mýlite sa. Keď zrátate čas, úsilie a originálne nápady, tak to vyjde aj viac ako obyčajné tetovanie. ,,Ide tam o oveľa viac detailov, aby to bolo uveriteľné. Strašne dlho sa s tým hrám až potom sú vidno tie rozdiely. Najskôr spravím návrh aj s vodovkami, aby zákaznák reálne videl, ako sa to rozpije, a až potom to presúvam na tú kožu. Má to to svoje čaro.“
Okrem iného je watercolour metóda tetovania, ktorú tu v okolí nikto nerobí. Keď chcete zaujať, tak musíte dať von niečo nové. V tomto smere sa Mišo našiel a je to to, čo ho baví a snaží sa byť čo najlepší, i napriek tomu, že je to dlhá cesta. Predtým ako sa začal venovať svojmu snu – tetovaniu, tak nesledoval žiadne trendy v tetovaní. Jednoducho si sadol a začal. Jeho talent pramení aj z niekdajšej túžby byť dizajnovým návrhárom aút. To nevyšlo, no byť úspešným tatérom, tak na to má našliapnuté naozaj skvele.
Mišo tvrdí, že pokiaľ by ste to robili iba pre peniaze, tak by sa to na tetovaní aj odrazilo. Ide vraj o vzťah zákazníka a tatéra. ,,Keď si spolu rozumieme, viem ako spraviť návrh. Je to o tom prepojení so zákazníkom. S niektorými zákazníkmi debatujem o návrhu, bez obrázkov, a podľa toho robím návrhy. Dokážem sa rozprávať s tým človekom aj 3 hodiny.“ Ďalej dodáva, že každý jeho nápad je šitý jedinečne na mieru každému zákazníkovi. Ako má sám uvedené aj na svojej FB stránke: ,,Nemôžem robiť to isté, čo už niekto má…“
Ak by ste sa chceli nechať potetovať práve u Rafikiho, určite vás zaujíma, koľko také tetovanie stojí. Podľa Miša veľa závisí aj od miesta na tele, podľa zložitosti motívu, podľa farebnosti, (či tam používa širokú škálu farieb), takisto do ceny zarátava aj konzultáciu návrhu, materiály, dolaďovanie. Sám hovorí, že to nie sú jeho ,,kerky“. Sú to ,,kerky“ jeho zákazníkov, a všetko musí mať svoju výpovednú hodnotu. Ide o časovo, psychicky a finančne náročný proces.
V dnešnej dobe prichádza k tatérovi 75% ľudí, ktorí chcú nejaké konkrétne tetovanie, ktoré videli na Instagrame či Facebooku. Ak aj náhodou svojím návrhom netrafí to, čo zákazník myslí, prerobí svoj návrh. Vždy sa nájde niečo, čo sa zákazníkovi pozdáva a od toho sa potom spoločne odrážajú. Rafiki je jeden z tých tatérov, ktorý nechce pustiť od seba človeka s hocijakou blbosťou.
Ešte pred rokom rozvážal balené bagety, predtým robil vo Volkswagene ako ,,mukel“ za pásom, a svoju pracovnú kariéru začínal ako mnohí z nás v McDonalde. Na otázku, kedy a kde sa to v ňom zlomilo, že ide za svojím snom odpovedá: ,,Už od 20-tich rokov som držal strojček v ruke a tetoval. Už som viac nechcel robiť pod žiadnym vedúcim či supervízorom. Povedal som si, že chcem žiť ako chcem a robiť to, čo aktuálne robím. Teraz mám cez 160 ľudí potetovaných a v septembri to bude rok, čo som si otvoril vlastné tetovacie štúdio v Seredi.“ Čo sa týka Mišových celoživotných snov, tak medzi TOP radí návštevu Polynézie, kde by chcel poskúmať tradičné tetovania či Japonsko, aby nazrel aj do japonského štýlu.
Viac si z jeho tvorby môžete pozrieť na Facebooku: Mišo Sokol Rafiki Tattoo.
Foto: FB Mišo Sokol Rafiki Tattoo