Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Čo by sme mali vedieť o novoročných predsavzatiach

Napísal na 2. januára 2021

S príchodom nového roka si niektorí z nás dávajú novoročné predsavzatia. Mnohých však tento záväzok zakrátko omrzí.

Pri poháriku šampanského a s eufóriou prichádzajúceho nového roku máme všetci odvahu pustiť sa do radikálnej zmeny nášho života. Po pár dňoch však môžeme zistiť, že sme sa prepočítali a stanovený cieľ je nad naše sily. Aby sme svoje nové predsavzatie splnili, mali by sme vedieť viac o jeho podstate.

Odkiaľ prišli novoročné predsavzatia

Za prvých, ktorí si dali novoročné predsavzatia, sa považujú starí Babylončania asi pred 4 000 rokmi. Boli tiež prvými, ktorí usporiadali oslavy na počesť nového roka. Ich rok však nezačítal v januári, ale v polovici marca, keď začali sadiť plodiny.

Počas 12-dňového náboženského festivalu nazývaného Akitu Babylončania korunovali nového kráľa alebo prejavili lojalitu vládnucemu. Dali tiež sľuby bohom, že zaplatia dlhy a vrátia všetky predmety, ktoré si požičali. Babylonskí ľudia sa snažili dodržať sľuby, aby získali priazeň bohov, ktorú chcel mať každý. Tieto sľuby môžeme považovať za predchodcov našich novoročných predsavzatí.

Priekopníkmi novoročných predsavzatí a osláv boli Babylončania. Zdroj: pexels.com

Dávajú si Slováci predsavzatia?

U nás doma si veľmi radi dávame novoročné predsavzatia. Až 72 % slovákov si niekedy v živote dalo nejaký cieľ na nový rok. V plnení sme na tom už horšie pretože viac ako polovica ľudí priznala, že dodržať predsavzatie mali problém.

Buď ani nezačali, alebo ich to prestalo baviť po čase. Prvotné nadšenie zo životnej zmeny začne opadávať po niekoľkých dňoch až mesiaci. Novoročného predsavzatia sa držalo celý rok iba 7 % Slovákov.

novoročné predsavzatia
72 % Slovákov si dalo niekedy novoročné predsavzatie. Zdroj pexels.com

Ktoré predsavzatia si dávame najčastejšie

Najčastejšie ciele ľudí súvisia s rastom ich osobnosti. Preto sa väčšina našich predsavzatí týka pracovnej kariéry, vzdelania a zdravia. V ďalší rok chceme napríklad získať lepšie miesto v práci, naučiť sa nový jazyk alebo obmedziť alkohol.

Podľa prieskumu STEM/ MARK na rok 2019 bolo však na vrchole najčastejčích predsavzatí chudnutie. Snaha schudnúť je spojená aj s Vianocami, kedy nekontrolovateľne jeme všetko, čo je na stole. O pár dní neskôr sa v nás prebúdza pocit viny, a teda plán na nový rok znie jasne.

Najčastejšie novoročné predsavzatia podľa prieskumu STEM/MARK. Zdroj: touchit.sk

Čo odporúča psychológ

Terapeuti aj psychológovia radia, aby si ľudia miesto predsavzatí stanovili konkrétne ciele. Terapeutka Monika Jakubeczová tvrdí, že ak chceme uspieť, treba dodržať tri zásady – mať motiváciu, nájsť východisko počas krízy a naplánovať si odmenu.

Najdôležitejším krokom na začiatku je vedieť, prečo si dané predsavzatie dávame. Napríklad prestanem fajčiť, lebo sa necítim fyzicky dobre. Keď vieme odpoveď na otázku „prečo“, ďalej si stanovíme cieľ, ktorý bude reálny a dobre premyslený.

Skúsme si ho rozobrať na kúsky a stanoviť si krátkodobé ciele. Vítaným pomocníkom je aj prítomnosť blízkeho. Zlákajme na cieľ aj kamarátku či kolegyňu. Budú hnacím motorom v období, keď príde lenivosť.

novoročné predsavzatia
Odborníci nám radia stanoviť si reálne ciele. Zdroj: myjewishlearning.com

Niektorí ľudia si nedávajú nijaké predsavzatia do nového roku, pretože dopredu vedia, že by ho nesplnili. Slovo „predsavzatie“ vnímame negatívne, lebo predstavuje niečo, čo musíme alebo by sme mali urobiť. Ak však zmeníme uhol pohľadu a pochopíme ho ako prianie alebo túžbu, ktorú si chceme splniť, pôjde nám to lepšie.

Taktiež nie je potrebné čakať na začiatok kalendárneho roka, aby sme v živote niečo zmenili. Nový začiatok môžeme zrealizovať v ktorýkoľvek deň, nielen na Silvestra.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár