Laureátka Granátového jablka 2018 Lucia Škripcová: Dôležité je ísť do všetkého naplno, i keď je to niekedy sebadeštrukčné
Napísal František Šodorna 24. apríla 2018
Od roku 2008 je každý rok na konci semestra ocenený cenou dekanky ten, kto sa čo najvýraznejšie zaslúžil o rozvoj fakulty alebo dal o sebe vedieť významným mediálnym činom. Cena sa udeľuje tradične v Smoleniciach na konferencii Megatrendy a médiá, a tento rok si ocenenie vyslúžila Lucia Škripcová, doktorandka na FMK a vedúca kreatívno-experimentálneho fotoateliéru.
Luciu Škripcovú môžu študenti FMK poznať z prostredia školy, keďže vyučuje okrem spomínanej experimentálnej fotografie aj predmety, akými sú napríklad Nové trendy a médiá alebo Vysielacie štruktúry. Vyspovedali sme ju ohľadom jej začiatkov, ceny dekanky a jej motivácie pre mladých študentov.
Čo vás priviedlo k fotografii? Ako ste začínali?
„Ako každého fotografa, láska k tvoreniu. Pocit, že vám niečo vzniká pod rukami, čo môžete upravovať podľa svojich predstáv a fantázie. Začiatky boli klasické, kompaktný fotoaparát a kvetinky v záhrade. Všetko po tejto fáze však záleží len od toho, či to človek myslí s fotografiou aspoň trochu vážne. Na 18. narodeniny som dostala zrkadlovku, navštívila som zopár workshopov, a potom už len fotila, fotila, fotila…“
Ste vedúcou kabinetu Kreatívno-experimentálny fotoateliér. Ako motivujete mladých a začínajúcich fotografov?
„Toto je veľmi náročná otázka, pretože sa nepovažujem za motivátora. Zároveň študenti, ktorí prídu do Kefy, nepotrebujú motiváciu. Tú už majú a preukazujú ju tým, že sa rozhodli venovať sa fotke viac, než len vo voľnom čase. Mojou úlohou je ich vedenie, respektíve často im stačí len priateľské postrčenie správnym smerom alebo pochvalné slovo. To dokáže spraviť neskutočne veľa.“
Cena Granátového jablka je veľkou vecou na našej univerzite. Ako vedúca fotoateliéru, máte pocit, že vďaka tomuto oceneniu sa „kefákom“ dostane viac pozornosti?
„Nemyslím si, že je medzi tým priamy súvis. Pozornosť si ale dokážu získať aj sami, pracujú svedomito a poctivo, posúvajú sa veľkými krokmi vpred a ich výsledky je vidieť.“
Čo spadalo podľa vás do vašich činností, ktorými ste si vybojovali toto vzácne ocenenie?
„Snažím sa zapojiť sa do všetkého, v čom vidím zmysel alebo potenciál, a dávam do toho čo najviac energie ako je možné. Vediem Kefu, spolu s kolegom zastávam pozíciu managing editora vedeckého časopisu Ejmap. Učím niekoľko predmetov, som koordinátorka, riešiteľka niekoľkých vedeckých projektov, účastníčka projektu Univerzitného globálneho vzdelávania, členka organizačných výborov konferencií, vedúca fotoreportérov, ktorí zaznamenávajú všetky oficiálne školské eventy, členka redakcie ročenky Muuza. Robím pre študentov fotografické workshopy, spolu s kolegami sme robili prednášky pre končiacich študentov How to BP, pomáhala som s textami na web ŠVOaUK, adminujem fotoarchív. Aktuálne pracujeme spolu s kolegami na novej fotostene na štátnice… Je toho veľa, ale dôležité je ísť do všetkého naplno, i keď je to niekedy sebadeštrukčné.“
Ocenenia ako je práve Granátové jablko sú motiváciou pre mnohých študentov. Patrilo medzi vaše motivačné faktory?
„Nie, nikdy som si totiž nemyslela, že by som ho mohla dostať. Jeho predchádzajúci držitelia sú fantastickí ľudia, ktorí majú za sebou veľké veci. Ja mám stále pocit, že moje “veľké veci” ma ešte len čakajú a toto je len začiatok mojej cesty. V tomto som na seba dosť kritická a nepovažujem sa za nejakú výnimočnú osobnosť, i keď študenti a kolegovia majú na to zrejme iný názor. Napriek tomu som veľmi poctená, že niekto si moju prácu všimol a považuje ju za natoľko dôležitú, že si za ňu zaslúžim Jablko.“
„Ja mám stále pocit, že moje “veľké veci” ma ešte len čakajú a toto je len začiatok mojej cesty. Napriek tomu som veľmi poctená, že niekto si moju prácu všimol a považuje ju za natoľko dôležitú, že si za ňu zaslúžim Jablko.“
Aký je váš odkaz pre mladších študentov, ktorí môžu pre školu robiť toľko, koľko vy a predošlí ocenení?
„Aby robili to, čo ich napĺňa a v čom vidia zmysel. Aby k veciam pristupovali s otvoreným srdcom. Ale hlavne, aby sa nebáli. Povedať, čo majú na jazyku, konať, ak im niečo chýba alebo ak chcú niečo dosiahnuť. Len vtedy, keď sa prestaneme báť, začnú sa diať veľké veci.“