Neviete, čo čítať? Tu sú knižné odporúčania, ktoré vám spríjemnia jeseň
Napísal Zuzana Gutována 30. októbra 2022
Pre romantické duše
Romantická tvorba je veľmi obľúbená vo všetkých vekových kategóriách. Môžete v nej nájsť mnoho zaujímavých titulov. Jedným z nich je román s názvom Sedem manželov Evelyn Hugovej od Taylor Jenkins Reid. Hlavná hrdinka Evelyn rozpráva o svojom nevšednom živote hollywoodskej hviezdy. Odhaľuje ambicióznosť, náhodné priateľstvá, či zakázanú lásku.
Hypotéza lásky od Ali Hazelwood je humorná romanca o predstieranom vzťahu. Hlavná hrdinka Olive chce presvedčiť svojho mladého vyučujúceho, aby vystupoval ako jej falošný priateľ, len kvôli tomu, že klamala svojej najlepšej priateľke.
Zaujímavá je aj kniha Letná stávka. Hovorí o príbehu spisovateľa vážnej literatúry Augustusa a jeho protikladu January, ktorá tvorí romantické príbehy. Spája ich len to, že budú tri mesiace susedmi a uzatvoria spolu stávku. Dielo napísala Emily Henry.
Sci-fi a fantasy
Medzi knižné hity z roku 2022 určite patrí Spev o Achillovi od Madeline Miller. Dielo sa odohráva počas Trójskej vojny a opisuje silné priateľstvo medzi Achillom a Patroklom. Kniha je výborná pre každého, kto má rád historické romány a antické obdobie.
Za sci-fi klasiku považuje mnoho ľudí aj Dunu, ktorú napísal Frank Herbert. Dej sa odohráva na púštnej planéte Arrakis, kde sa nachádzajú náleziská vzácneho korenia. To dokáže predĺžiť život a zároveň obdariť človeka psychickými schopnosťami. Dielo sa zaoberá rôznymi témami ako politika, filozofia alebo ekológia. Na základe tohto príbehu bolo vytvorených niekoľko filmových verzií aj hier.
Máte radi Pána Prsteňov? Výborným čítaním je práve kniha Silmarillion od J.R.R. Tolkiena. Niekoľko poviedok spolu odhaľuje magický svet Stredozeme. Opisuje v nich nádhernú mytológiu a históriu bytostí, ktoré spisovateľ vytvoril. Fanúšikovia chvália a odporúčajú toto dielo už celé roky.
O tokijskej kaviarni sa hovorí, že vie ľudí vrátiť naspäť v čase. Sú tu však prísne podmienky, ktoré majú dodržať. Cestovateľ v čase musí sedieť na konkrétnej stoličke a nesmie nechať kávu v šálke vychladnúť. Toshikazu Kawaguchi v knihe Kým vychladne káva opisuje štyri príbehy osôb, ktoré sa odvážili vkročiť spať do minulosti.
Podľa skutočnej udalosti
Silný román Tri sestry od autorky Heather Morris je o prežití a nádeji. Tretí diel knižnej série Tetovač z Auschwitzu opisuje skutočný príbeh slovenských rodáčok o transporte do Osvienčimu. Najskôr sestry sľúbili otcovi, že navždy zostanú spolu. Neskôr si sľúbili navzájom, že prežijú.
Podľa skutočnej udalosti je aj autobiografia s názvom Môj posledný výdych. Autorovi knihy Paulovi Kalanithimu diagnostikovali rakovinu pľúc štvrtého štádia. Z mladého študenta medicíny sa počas čítania stáva výborný neurochirurg a zároveň pacient. Hovorí o jeho začiatkoch, názoroch na život alebo ako sa vysporiadal s diagnózou.
Detektívky, trilery a horory
A neostal ani jeden je podľa fanúšikov najoriginálnejšia z detektívok Agathy Christie. Skupinu desiatich ľudí pozval záhadný hostiteľ do svojho luxusného sídla. Keď ich neznámy hlas z gramofónu obviní z vraždy, hostia si uvedomia, že niečo nie je v poriadku. Postupne však umiera viac ľudí zo skupiny a oni vraha musia odhaliť. Dokážete záhadu vyriešiť skôr ako hostia?
Medzi naše knižné odporúčania patrí aj triler Žena v okne, kde hlavná postava trpí chorobným strachom z otvorených priestorov. Preto nevychádza zo svojho domu viac ako 10 mesiacov. Počas tejto doby začala pozorovať rodinu, ktorá býva v dome cez ulicu. Hneď, ako sa nasťahovali do domu naproti, ju niečím fascinovali. Jedného dňa zazrela niečo, čo ju donútilo čeliť svojmu strachu.
Netradičné knižné odporúčania
Séria Motýliky je trochu iná. Ide o komiksový debut Alice Oseman. Odohráva sa v škole, kedy si k Charliemu prisadne Nick. Neskôr si Charlie uvedomí, že k druhému chlapcovi cíti niečo viac. Knižná séria sa číta veľmi ľahko a vie vyčariť úsmev na tvári. Bol podľa nej vytvorený aj seriál, ktorý má zatiaľ jednu sezónu a nájdete ho aj na Netflixe. Autorka píše knihy najmä s LGBTI+ tematikou. Medzi jej ďalšiu tvorbu patrí napríklad Solitaire, Radio Silence alebo I Was Born For This.
Dielo Cain’s Jawbone môžeme považovať za knižné puzzle. Napísal ju Edward Powys Mathers pod pseudonymom Torquemada. Príbeh bol najskôr publikovaný v roku 1930 ako súčasťou knihy The Torquemada Puzzle Book a v roku 2019 ako samostatné dielo. Ak niekto odhalil vraha, mohol vyplniť formulár, ktorý obe publikácie obsahovali, a získal finančnú odmenu. Neskôr sa na Tiktoku a Youtube začali objavovať videá fanúšikov, ako trhajú strany z kníh, snažia sa ich usporiadať a chcú vyhrať. Za deväťdesiat rokov záhadu vyriešili iba štyri osoby.