Jazykové okienko vol.2: Dva pivá za dva eurá
Napísal abrnkyna 8. mája 2015
Ako sme avizovali v časti číslo JEDEN, že gramatika je podstatná, rozhodli sme sa, že si dáme menšie pokračovanie. Tentokrát žiadne poučky a základné pravidlá, bude to menšia ,,slovenčina hrou.“ Myslel si si, že ideme hrať autobus, všakže? Povedz slovo a písmenko, na aké sa končí, vymýšľaš nové slovo ty! Aké ,,zábavné“! Radšej si otvorme druhé aetterácke jazykové okienko.
V článku, kde vám radíme aj o tom, čomu by sa mal vyhnúť žurnalista, porovnávame rovnaké alebo podobné výrazy. Nejdem sa opakovať, spomínam to iba preto, lebo po publikovaní sa našli, pochopiteľne, novodobí kodifikátori, ktorí už potrebovali byť dôležitejší než Štúr:
,,A teraz si predstav situáciu, že! Sedí na strome výr a pri ňom je vodný vír. Prichádza muž a vidí oba ví(ý)ry! No! Aké í/ý tam bude?“ A s vypleštenými očami sa pozerá, lebo asi čaká, že ľudia zo SAV-ky teraz obnovia novú prílohu PSP na rok 2015. Pretože tu za rohom hneď sedí sova a pri nej sa určite víri voda. Odfoť sa v takej situácii, pošli nám ju a ver, že ti to pôjdeme osobne do Jazykovedného ústavu zistiť.
K veci. Tento raz sme si pripravili nezvyčajné, často používané výrazy v slovenskej reči, ale aj napriek tomu ich používame nespisovne. Keby sme sa mali vyjadrovať iba spisovne, tak sa asi ani nevyjadrujeme. Nie je to poučovanie, ide o prekvapenie a možno aj o menšie pobavenie sa. Poďme teda na to.
,,Poprosím Vás vyprážaný syr s hranolkami.“ Keď už tak veľmi prosíte, tak proste aspoň o hranolčeky, ako sa tomu správne po slovensky hovorí.
Poznáte tú lahodnú chuť ,,krémešu?“ Neviem o nikom, kto by to pomenoval správne. A čo ste si mysleli vy, akým pravým názvom pomenujeme túto dobrotu? Odzneli hlášky typu ,,krémešník“ alebo ,,smotanovo-pudingová kocka.“ Smola, to už je len cesta k snahe tváriť sa, že som slovenčinár. Správny tvár krémešu je totiž krémovník.
Poď TU! Počúvaj ma SEM! Rozdiel medzi týmito slovami chápe podľa nášho prieskumu 60% ľudí. Tých zvyšných 40% to dokáže stále meniť – niečo v štýle dva pivá, dva eurá.
Trapas. Ešte som nevidela, kde by to bolo napísané správne. Aj vy chodíte na alergológiu? Po správnosti by ste mali chodiť na alergiológiu. Podobná situácia nastáva pri batoľati. Správne by to mal byť náš malinký, chutnučký lezúň. Podľa niektorých z vás by batoľa nazvali aj ,,novorodeniatko“, (to mi nejak nesedí, tak buď, alebo?) ďalej ,,malé hovado či bábätko.“
Pár rokov dozadu som dostala otázku, či poznám rozdiel medzi ,,schodište“ a ,,schodisko.“ Samozrejme, že pri tejto otázke sa filozofuje jedna radosť, no odpoveď je jasná: schodište je skupina schodov, zatiaľ čo schodisko je zveličený schod. Môže byť? Vaše odhady sa nechytajú na jedného antigramatika: ,,Schodište máš v bytovke, kde je výťah. Schodisko máš v bytovke, kde výťah nie je. Alebo ešte – schodisko je na Slavíne a schodište u vás v paneláku.“ Logické, priam pre lingvistov.
Váš partner vám netvorí doprovod, ale sprievod. A na ušiach máme slúchadlá, používame špáradlá, nie slúchatká ani špáratká. Nezamiloval si sa do Maji, ale do Maje. Nepresviedčaj, Maja – vzor ulica! (Tak, kto mal pravdu?) Máme dve ľudské pamäti a v počítači máme dve pamäte. Slovo šedý je čechizmus, nahradiť by sme ho mali slovom sivý. Jogurt si kupujeme v tégliku, v žiadnom kelímku. A spodné prádlo je čipkované, nie krajkované.
Ako sa správne napije Slovák z Coca-Coly? Tak, že napíše kokakola a netvári sa ako Američan.Tak to určujú kodifikačné príručky. Rovnako, ako to je aj pri slove ímejl.
Je podľa vás slovo podpivník správne a, hlavne, kodifikované? Samozrejme. Dávam to pod pivo, tak jedine, že podpivník. Ako inak ste to chceli nazvať?
Bonbónik na záver:
Ako sa volá mláďa sovy? Odhadované odpovede boli klasicky: kuvik, sovička, sovieťka, vajce, sovie mláďa, sovka. A správne? Mláďa sovy sa volá sôvä. Takže späť k tomu výru, čo bol na začiatku, možno bude vedľa neho nakoniec sedieť aj nejaké to sôvä a to i/y tam ani podstatné nebude.
Text: Karin Kubíková