Strastiplná cesta za poznaním človeka: Predstavujeme vám oscarový film roka Nomadland
Napísal Rudolf Loipersbergerna 28. apríla 2021
Najcennejšie filmové ocenenia sú rozdané. Favorit Mank o scenáristovi Občana Kana sa svojej oscarovej žatvy nedočkal a z 10 nominácii premenil len ceny za najlepšiu výpravu a kameru. Večer ovládla snímka Nomadland, ktorá si okrem hlavnej kategórie uchmatla aj Oscara za réžiu a hlavnú herečku.
Príbeh, ktorý má dušu
Fern má šesťdesiat rokov, svoj americký sen si už odžila a je na čase posunúť sa ďalej. Jej manžel je po smrti, vyhodili ju z práce a parametre sociálnej poisťovne jej nedovolia naďalej žiť vo svojom dome. Vyberá sa preto s bielou dodávkou na cestu Spojenými štátmi ako Nomád, teda človek prebývajúci v kempoch – nie však ako bezdomovec.
Hollywood mal vždy rád príbehy o kríze života. Nomadland sa pozerá na problematiku okolo spomínaných Nomádov. Jeho hlavnou myšlienkou, ktorá počas filmu aj zaznie, je: „Nie sme ľudia bez domova, sme ľudia bez domu. A to je rozdiel.“ Fern počas svojej strastiplnej cesty stretáva mnohých ľudí a my okrem hlavnej postavy máme možnosť spoznať aj iných protagonistov a ich životné príbehy.
Čo je na filme zaujímavé, je samotný filmový kásting. Hlavnú postavu si strihla obľúbená Frances McDormand, ktorú zrejme poznáte z inej nedávnej oscarovky Tri billboardy kúsok za Ebbingom. Ostatní Nomádi sú však neprofesionálnymi hercami. Tvorcovia pracovali s nehercami a vedľajšie úlohy aj so svojimi filmovými menami, sú skutočné fyzické osoby.

Keď má režisér pod palcom celý film
Snímka má aj svoju knižnú predlohu. V roku 2017 napísala Americká žurnalistka Jessica Bruder knihu Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century. Zamerala sa na obdobie cestovania Nomádov v rokoch 2007 až 2009, teda počas ekonomickej krízy. Túto knižku sa pre svoj celovečerný film rozhodla sfilmovať mladá Chloe Zhao.
Nomadland je jej tretím filmom. Vo veku 39 rokov sa stala druhou najmladšou oscarovou režisérkou (po Damienovi Chazzelovi za La La Land) a taktiež druhou ženou, ktorá si toto ocenenie prevzala (po Katheryn Bigelov za Smrť čaká všade). Okrem réžie a scenára sa chopila aj strihu filmu a bola teda v úzkom kontakte aj s postprodukciou.

Nakrúcanie snímky trvalo štyri mesiace. Počas celej doby sa herečka Frances McDormand rozhodla v bielej dodávke prespávať každú jednu noc, aby sa s Nomádmi čo najviac vžila. Za výkon vo filme si odniesla svojho tretieho Oscara za herectvo a pridala aj sošku za produkciu filmu, teda za kategóriu najlepší film.
Nomadland a konkurencia
Víťazstvo Nomadlandu nebolo v kategóriách najlepší film a réžia žiadnym prekvapením. Aj keď jeho konkurenti Mank, Promising Young Woman či The Trial of the Chicago 7 predstavovali malé riziko, bolo skutočne len nepatrné. Oproti svojej konkurencii získal Nomadland za oscarovú sezónu viac ako 220 ocenení, teda dvojnásobok toho, čo druhý najsilnejší film (Promising Young Woman).
To, či Nomadland ustojí aj v konkurencii snímok z iných oscarových ročníkov, je stále vo hviezdach. Nemá jasne zadefinované publikum a preto nedokážeme napísať, komu sa snímka bude páčiť a komu nie. Táto komorná dráma stavia skôr na náročnejších divákov, ale vďaka jednoduchej myšlienke dokáže strhnúť aj menej náročných.
Nomadland je aktuálne dostupný na streamovacej stanici Hulu a kiná ho zaradia do svojej ponuky ihneď po ich otvorení. Ak máte chuť na film úplne odlišný od toho, čo sme za posledné roky videli, v kinách si na 107 minút pohodlne oddýchnete a možno aj poplačete. Ostáva len dúfať, že tento rok sa dočkáme všetkých sľubovaných snímok a Oscary budú zas a znova prekvapujúce.