Druháci, kam na prax?
Napísal abrnkyna 19. februára 2015
S príchodom letného semestra nás neobišiel ani nový, (ako vždy) perfektne zorganizovaný rozvrh. Všetkým druhákom v ňom svieti neprehliadnuteľné okienko týkajúce sa praxe, ktorá nás všetkých čaká a neminie. V rozvrhu sa píše len pár stručných viet o tom, že prax musí byť absolvovaná v rozsahu minimálne šesť týždňov a musí byť schválená na to určenou osobou. Hoci je prax možné odpracovať kedykoľvek do konca letného semestra, vždy je lepšie začať nad tým rozmýšľať skôr ako sa potom naháňať.
Ale kam na prax, milí druháci?
Keďže sa táto otázka týka tento rok aj mňa, rozhodla som sa zjednodušiť nám hľadanie a dať dokopy pár bodov, ktoré nám možno pomôžu.
1. Sprav si prieskum v mieste svojho bydliska
Zmapuj všetky malé firmy, neziskové organizácie a začínajúce projekty vo svojom okolí. Ak nepochádzaš z dedinky s počtom obyvateľov tesne nad 200, tak sa v tvojom meste nachádza určite čosi, s čím môžeš pomôcť, kde získať skúsenosti, pečiatku, plus – možno ťa to začne aj baviť.
2. Nájdi si oblasť, ktorá ťa zaujíma
Ak vieš niečo s photoshopom a baví ťa to, chyť sa toho a venuj sa tomu. Zapoj sa do všetkého, čo je k dispozícií. Šikovných grafikov hľadajú stále. Ak máš mikrofonický hlas a vieš si sám seba o pár rokov predstaviť v rádiu alebo v televízií, začni už teraz niekde v miestnom rádiu (alebo v našom Aetteri :)). Skrátka pusti sa do toho, čo ťa baví, aby mala tvoja prax zmysel aj do budúcna.
3. Sleduj web FMK
Je tam množstvo ponúk na neplatené stáže, ale aj na platenú prax, ktorá sa ti núka viac-menej sama. Stačí napísať mail, poslať životopis, poprípade zvládnuť ústny pohovor. Niektoré ponuky sú skutočne veľmi lákavé. Nie je na škodu občas kliknúť aj na http://www.pracovnestaze.sk/. Tam je zaujímavých príležitostí ešte viac.
4. Popýtaj sa známych
To je asi najjednoduchší spôsob ako sa niekam dostať. Známosti. Ak máš to šťastie a tvoja teta, ujo, sestrin bývalý frajer alebo ktokoľvek iný tebe blízky pracuje v médiach či v reklamke, neváhaj a opýtaj sa, či nepotrebujú študentskú posilu. Možno to nebude zrovna platený job, ale dôležité sú skúsenosti. Aspoň zo začiatku.
5. Počas praxe maj oči na stopkách
Keď už nejakú schopnú prax nájdeš, snaž sa sledovať všetko a všade. Nikdy nevieš, čo z toho, čo sa teraz naučíš, v budúcnosti využiješ. Je dôležité brať si príklad z úspešných a šikovných ľudí a tých budeš mať okolo seba počas praxe neúrekom. Buď svedomitý, dodržuj deadliny a možno budeš príjemne prekvapený, keď ti na konci neplatenej 6-týždennej praxe predsa len zaplatia.
Takže, veľa šťastia pri hľadaní!
Text: Karin Fronková