Do sauny chodia bez všetkého a nahí
Napísal abrnkyna 17. júla 2013
TEMPERE. Počas letného akademického semestra som absolvovala cestu do Finska. Bola to neuveriteľná skúsenosť. AIESEC Trnava je súčasťou organizácie AIESEC Slovensko, ktorá zabezpečuje zahraničné stáže pre študentov a absolventov po celom svete a taktiež je podporovaná Fakultou masmediálnej komunikácie na našej univerzite. Preto som sa aj ja rozhodla zúčastniť stáže v „krajine tisícich jazier“, pretože ponúkali veľmi zaujímavý projekt s názvom „global.me“, ktorý podporuje príchod rôznych národností do fínskych škôl a oboznamuje ich s inými národnosťami v Európe. Tento projekt je taktiež podporovaný Európskou úniou v rámci Európskej dobrovoľníckej služby.
Život vo Fínsku sa počas jari mení viac na denný ako nočný, pretože dni sa začínajú predlžovať. Aj napriek tomu, že na Slovensku sú skoro 30- ky, tu sa teploty pohybujú od 0°C ráno až po 15°C podvečer, aj to len v prípade slnečného počasia. Takto si Fíni predstavujú „jar“, čo je pre nás zo strednej Európy veľmi nízka teplota. Lenže ku koncu môjho pobytu sa to vymenilo a posledné 3 týždne bola najteplejšia jar vo Fínsku za posledných 100 rokov.
Slnko na jar zapadá o 23:00.
Sauny sa využívajú aj počas jarného obdobia a nájdete ich takmer v každej domácnosti, navyše, ak bývate v paneláku, máte k dispozícií saunu na prízemí zdarma kedykoľvek. Myslím, že to bolo miesto najväčšieho kultúrneho šoku pre mňa, keďže oni sa netaja tým, že do sauny chodia bez všetkého a nahí. Paradoxne Fíni sú veľmi uzatvorené osobnosti, ktoré málokedy prejavujú svoje emócie na verejnosti.
Už pred príchodom som vedela, že táto krajina má vysokú životnú úroveň a život tam je veľmi finančne náročný, takže každé pivko za 6 €, alebo kopček zmrzliny za 3 € som si užívala, ako sa len dalo. Táto stáž bola čiastočne financovaná Európskou úniou a ich programom pre mládež, čo mi veľmi pomohlo.
V rámci tohto projektu som mala zabezpečený tréning počas prvého týždňa pobytu a potom sme už navštevovali stredné školy a rôzne organizácie ako napríklad Červený kríž alebo Youth forum v Tampere. Prezentovali sme hlavne svoju krajinu a projekt global.me. Celé to vyvrcholilo na konci stáže udalosťou Global Village. Pripravovali sme ju spolu so strednou školou v meste Tampere, kde sa nachádzali aj medzinárodní študenti. Asi 14 z nich prezentovalo svoju krajinu a k tomu navarili tradičné jedlo alebo pripravili niečo pre ňu typické.
Tampere je mesto asi 140 kilometrov na sever od Helsínk, v minulosti aj jedno z miest v rámci hokejového šampionátu vo Fínsku. S počtom obyvateľov 200 000 sa zaraďuje k jednému z najväčších miest v krajine. Nachádza sa medzi dvoma veľkými jazerami Nasijärvi a järvi. Je to typické študentské mesto s množstvom turistov, pretože je spojené letecky nielen s Helsinkami.
Začiatok jarného cyklu je spätý aj zo začiatkom športových aktivít domácich obyvateľov. Je tu množstvo cyklotrás a vy máte pocit, že bicykel vás zrazí skôr ako auto. Fíni sú veľmi dochvílni, čo sa prejavovalo vždy keď sme používali mestskú dopravu – naozaj na minútu presne.
Helsinki. Biely kostol
Pri zamrznutom jazere
Vo Fínsku je táto značka bežná. Pozor sob!
Zaspomínajme si na MS v hokeji. Slovensko – USA.
TEXT, FOTO: ZA