Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Rozhodli ste sa ísť autom do zahraničia? Nezanedbajte prípravu

Napísal na 6. februára 2023

Tento článok vznikol spolu s Increaseo.

Radosť z cestovania prichádza vtedy, keď naozaj nemusíte myslieť na nič iné, len si užívať jazdu a tešiť sa na príchod do cieľa. Aby sa výlet podaril, vyžaduje si dôkladnú prípravu.

Zlyhávanie bŕzd či nedostupnosť pomoci v núdzovej situácii ďaleko od domova sú posledné veci, čo chcete na dovolenke zažiť. Bez prípravy vás aj menšie zranenie či oprava auta môže stáť viac peňazí, než celý pobyt. Poradíme vám, ako pripraviť na dlhú cestu nielen auto, ale aj doklady a iné nevyhnutnosti, ktoré vám zabezpečia bezstarostnú cestu.

Pripravte vozidlo na cestu

Rada, ako ísť autom do zahraničia č. 1: skontrolujte si pneumatiky. Musia byť prispôsobené ročnému obdobiu – ak odchádzate v zime, nepôjdete na letných pneumatikách. Pneumatiky počas dlhej jazdy zaťažíte viac, než keď iba cestujete do práce.

Zároveň sa treba pozrieť na hĺbku dezénu. Norma platná v Európskej únii hovorí, že by mala mať aspoň 1,6 mm. V prípade nižšej hĺbky dezénu bude potrebné vymeniť pneumatiky za nové.

Nezabudnite tiež na povinnú výbavu automobilu: lekárnička, reflexná vesta, výstražný trojuholník, žiarovky a poistky do rezervy, náhradné koleso/opravná súprava a kompresor spolu s výbavou na opravu pneumatiky. Môže sa vám hodiť aj nepovinná výbava, ako prenosné svietidlo (baterka), motorový olej, hasiaci prístroj, štartovacie káble, destilovaná voda či základné nástroje (skrutkovač, kombinačky, rukavice, huba na čistenie) a podobne.

autom do zahraničia
Pri ceste autom do zahraničia je nutné skontrolovať dezén v pneumatikách. Zdroj: Freepik.com

Buďte pripravení na všetko

Pred dovolenkou nechce nikto myslieť na to, že by sa mohla stať nehoda. Je však lepšie byť pripravený. Uložte si núdzové kontakty pre prípad škodovej udalosti. Riešenie potom budete mať vždy po ruke. PZP je samozrejmosťou, aj keď cestujete len po Slovensku. Zelená karta musí platiť a byť a po ruke vo vozidle. 
Okrem bežného poistenia si zariaďte cestovné poistenie. Zachráni vás v prípade akejkoľvek neočakávanej situácie. Bežné ošetrenie úrazu v zahraničí by vás mohlo vyjsť veľmi draho. Cestovné poistenie je nevyhnutné pri každej ceste autom do zahraničia. Zvyčajne zahŕňa úrazové poistenie, poistenie batožiny a tiež asistenčnú službu 24/7 pre každý prípad.

Máme platné doklady?

Overte si platnosť vašich dokladov . Niektoré z nich možno budú potrebovať obnovu. Skontrolujte si pas: Ak cestujete s deťmi, všetky musia mať platný pas. Pozor, pasy pre deti majú kratšiu platnosť, ako pre dospelých. Vodičský preukaz: V niektorých krajinách je potrebný medzinárodný vodičský preukaz, overte si, či aj vo vašej cieľovej destinácii. 

Ďalej skontrolujte svoje PZP, technický preukaz, potvrdenie o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, občiansky preukaz, preukaz poistenca a ďalšie, ktoré bežne nosíte so sebou aj doma. Keď ste skontrolovali auto, doplnili výbavu a pozreli platnosť dokladov, môžete sa pustiť do plánovania cesty.

Pasy pre deti majú kratšiu platnosť, než tie dospelácke, na to si dajte pozor. Zdroj: Freepik.com

Naplánujte si cestu

Rozhodnite sa, ktorú trasu si vyberiete. Vďaka navigačným systémom môžete jednoducho zistiť, či sú cesty v poriadku, či niekde neprebiehajú opravy ciest, ktoré by vás zdržali aj na niekoľko hodín.

A pozor – dopravné predpisy v zahraničí sú v niektorých krajinách úplne odlišné od tých našich. Aby ste sa vyhli pokutám, radšej sa s nimi oboznámte ešte pred odchodom.

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár