Atteliér zorganizoval besedu o ekológii, zero waste a verejnej doprave
Napísal Zuzana Šebována 13. novembra 2019
Na akcii sa zúčastnili zaujímaví hostia, s ktorými prebehla diskusia o budúcnosti našej planéty.
V utorok, 29. 11. 2019, redakcia časopisu Atteliér usporiadala event s názvom Bojujme za lepšiu planétu. Beseda priniesla mnoho možností ako pomôcť našej Zemi. Zaoberala sa klimatickými zmenami a vplyvom dopravy na životné prostredie. Diskutujúcimi boli Marcel Krajčo, Viktor Vincze a Petra Slezáková.
„Zvykli sme si žiť ako prasce v žite.“
Marcel Krajčo, známy pod pseudonymom Zlý hipster, vlastní obchod Aranburu a vstúpil do tímu primátora Petra Bročku, kde pomáha s ekologickými projektami pre Trnavu. Napriek tomu, že má voči politike skôr negatívny postoj, oslovila ho vízia trnavského primátora o zmenách v meste, ktoré sa týkajú najmä ekológie.
Viktor Vincze je moderátor a redaktor televízie Markíza, ktorý vymenil auto za električku či autobus. „Zvykli sme si žiť ako prasce v žite,“ prezradil samotný Vincze. Prostredníctvom Instagramu ukazuje, ako sa dá cestovať lacnejšie a ekologickejšie verejnou dopravou, a tým aj motivuje verejnosť k jej využívaniu.
Životný štýl zero waste spôsobil v poslednom čase veľký ošiaľ. Hlavným cieľom je produkovať minimálny či žiadny odpad. Prišla o ňom diskutovať Petra Slezáková, ktorá vedie blog Zero Waste Slovakia a pestuje filozofiu udržateľnosti a minimalizmu.
„Nepotrebujem papierovú vreckovku, môžem mať látkovú. Netreba mi ani slamku na pitie, aj keď už existujú nerezové či sklenené alternatívy, ktoré vyzerajú veľmi pekne a esteticky, ale ja ju v prvom rade nepotrebujem,“ tvrdí Petra.
Čisté životné prostredie je jedným zo základných predpokladov ľudského zdravia a duševnej pohody. Mnohí ľudia si kritickú situáciu našej planéty uvedomujú a podnikajú konkrétne kroky ako separovanie odpadu či uprednostnenie papierového vrecka na zabalenie pečiva pred tým mikroténovým. „Vrcholne neznášam, keď prídem do lesa a vidím tam tie odpadky. Zhora dole všetky zbieram a snažím sa aspoň takto pomôcť,“ prezradila účastníčka besedy.
Začať treba od seba
Diskutujúci poukázali na mnohé fakty, ktorými aj jednotlivec môže prispieť k záchrane planéty. Môžeme znížiť spotrebu elektriny a vody v našich domácnostiach, obmedziť používanie jednorazových plastov ako sú obaly na jedlo alebo poháre z automatu na kávu.
Viktora Vinczeho mnohí považujú za vzor, ktorý sa snaží poukázať na to, že verejnou dopravou sa dá jazdiť, stačí len chcieť. Petra Slezáková naopak prezentuje, že kompostovanie sa dá praktizovať aj doma.
Celú reportáž si môžete vypočuť nižšie.
Zdroj: reportáž Monika Podstavková