Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Ambient alebo „background music“ – všetko o zvukoch ničoho, ktoré vypĺňajú ticho

Napísal na 18. januára 2021

Je všeobecne známe, že hudbu tvoria melódie a text. Čo ak je práve naše prostredie tvorcom tých najkrajších zvukov? Ambient evokuje pocit pokoja a poslucháča vnára do jedinečnej atmosféry.

https://youtu.be/PxIvHOXB15o

Myšlienka pochádza od skladateľa Erika Satieho práve zo začiatku 20. storočia. Satie experimentoval so zvukmi a hudobným podfarbením okolia, ktoré neskôr dostali názov ambient alebo background music. Cieľom bolo vytvoriť nerušivú hudbu, ktorá vyplní ticho počas bežných denných aktivít.

Počas 60. rokov sa objavovali mnohé diela, ktoré odkazovali na žáner background hudby. S oficiálnym názvom prišiel umelec Brian Eno o desať rokov neskôr. Vydal albumy, ktorými si žáner získal povedomie i nadšencov.

Vývojom technológií sa postupne menil do takej podoby, akú poznáme dnes. Dostal mnoho pomenovaní, pretože ho tvoria zvuky ,,ničoho“ – pre poslucháča je náročné zvuky pomenovať či špecifikovať.

Prečo práve ambient?

Už od jeho vzniku sa spája s prostredím. Či už sa chcete ocitnúť v horách, pri mori alebo sa potulovať po nákupnom centre, ambient ponúka neobyčajný podmaz pre akúkoľvek činnosť.

Ambient pre nákupné centrá. Zdroj: YouTube

Ak ste niekedy navštívili wellness či stáli vo výťahu, určite si pamätáte, že vás sprevádzala relaxačná hudba. Hlavným princípom background hudby je poslucháča upokojiť . Využíva sa tiež v joge a odporúčajú ju pre lepší spánok.

Okrem upokojenia dokáže pomôcť s koncentráciou. Zvuky ,,ničoho“ sú tak nepatrné, že ak si ambient pustíme napríklad popri učení, Vyplnia ticho v miestnosti a my sa sústredíme na vykonávanú činnosť.

Ambient zlepšuje koncentráciu a vnímanie. Zdroj: YouTube

Podžánre ambientu

Počas vývoja vznikli aj podžánre, ktoré s ambientom úzko súvisia, ale nenesú jeho plný význam. Patrí tam napríklad dub, house, techno, industrial či pop. Vznikol aj Dark ambient, ktorý sa zameriava skôr na mysterióznu stránku.

Dark Ambient v podaní Stevea Roacha. Zdroj: YouTube

Space music je posledným podžánrom ambientu. Skladá sa z jednoduchých prvkov vibrácií a jeho myšlienka je podobná pôvodnému zámeru – vytvoriť pomyselnú priestorovosť. Dodáva energiu, inšpiruje a pri jej počúvaní máte pocit, že ste vo vesmíre.

Space music. Zdroj: YouTube

Čerešničkou na torte je univerzálnosť ambientu. Kombinuje rôzne žánre a poslucháčov priťahuje vyrovnanou, inšpiratívnou a relaxačnou atmosférou, v ktorej si každý príde na svoje.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár