Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Náš hlavný technik Michal Ďurica: Sme plne pripravení na FM vysielanie, stačí už len zapnúť gombík

Napísal na 24. októbra 2020

Za posledné tri roky si rádio prešlo zmenou vysielacieho softvéru. K jednému vysielaciemu štúdiu pribudlo ďalšie, vznikla nová serverovňa a začalo sa vysielať digitálne. Za všetkými zmenami stojí nielen vedenie rádia, ale aj zvukár a hlavný technika rádia Aetter – Michal Ďurica.

Ako si sa dostal k rádiu Aetter, ako ho vnímaš a v čom je podľa teba unikátne?

K rádiu som sa dostal úplnou náhodou. Bolo to niekedy pred tromi rokmi, keď mi tento zaujímavý projekt spomenula v kamarátskej debate Lenka Ďurišová, ktorá je momentálne doktorandkou na FMK, a zároveň bývalou členkou rádia Aetter. Nakoľko bolo mojim tajným snom prevádzkovať vlastné rádio, tento projekt ma mimoriadne zaujal. Bol niečím výnimočný. 

„Práve študenti a ľudia, ktorí vysielajú, prinášajú poslucháčom to, čo rádio posúva dopredu“

Prečo si sa vôbec rozhodol pomáhať študentom?

Ľudí, ktorých som postupne spoznával, mali v očiach radosť z toho čo robia. Dalo by sa povedať, že som to vnímal ako výzvu pracovať na niečom, čo bude dávať zmysel. Zároveň som chcel pomôcť ku vzniku niečoho, čo slovenský éter ešte nepozná.

aetter Michal Ďurica
Mixážny pult. Zdroj: Rádio Aetter

Študentské rádio na vlastnej frekvencii s vlastnou technikou a vysielacími štúdiami, ktoré sú plné mladých moderátorov a spravodajcov. Nové projekty sú to, čo ma posúva vpred. 

Akými technickými zmenami si postupne prešlo rádio odkedy si s ním začal spolupracovať?

Technické zabezpečenie rádií vnímajú ľudia často ako jednu z jeho najdôležitejších súčastí. Z môjho pohľadu to nie je celkom tak. Myslím si, že práve študenti a ľudia, ktorí vysielajú, prinášajú poslucháčom to, čo rádio posúva dopredu.

Ale poďme späť k otázke. Moje prvé kroky, ktoré smerovali do vysielacích štúdií rádia boli o zoznámení sa s aktuálnym stavom a predstavou modernizácie. Nevedel som, čo ma čaká a na akú technickú úroveň je potrebné rádio posunúť, aby sa študentom pracovalo zase o niečo lepšie a jednoduchšie.

„Každé veľké rádio má svoju vlastnú serverovňu, kde sa ukrýva jeho srdce.“

Pri prvej prerábke vysielacieho štúdia sme rádio posunuli na štandard slovenských regionálnych rádií. Aetter dostal prvú zvukovú tvár, o ktorú sa postarali nové digitálne audio procesory. Konečne sme mali pocit, že to hrá ako rádio. (smiech)  

Prišli po základných technických zmenách aj ďalšie, ktoré posunuli rádio opäť ďalej?

Áno, ďalším významným krokom, pre ktorý sme sa rozhodli, bolo prejsť z analógovej vysielacej techniky na digitálnu. Znamenalo to však zabudnúť na všetko, čo sme doteraz urobili a začať od nuly. V hudobnej branži pracujem asi 15 rokov ako zvukár, tak som sa rozhodol zúročiť všetky skúsenosti a vymyslieť niečo výnimočné.

Digitálna vysielacia technika pre rádiový priemysel je veľmi drahá. Museli sme preto dať hlavy dokopy a zamyslieť sa nad spôsobom, ktorý by rádio posunul na úroveň slovenskej špičky a nestál veľa peňazí. Po pár týždňoch premýšľania to prišlo. Vymysleli sme to, čo tu doposiaľ nebolo.

aetter Michal Ďurica
Digitálna vysielacia technika. Zdroj: Rádio Aetter

Zapojili sme do projektu našich špičkových programátorov z mojej materskej firmy AIRNET a doslova sme preprogramovali zvukársku techniku na vysielaciu. Možno to znie ako sci-fi, ale my sme to dokázali. Ušetrili sme tak desaťtisíce eur, ktoré sme aj tak nemali.

Každé veľké rádio má svoju vlastnú serverovňu, kde sa ukrýva jeho srdce. Rádio Aetter nemohlo preto zaostávať, a tak sme sa po kompletnej rekonštrukcii vysielacieho štúdia do nej pustili.

Načo serverovňa? Pokiaľ máme zabezpečiť 24-hodinové nepretržité vysielanie, je potrebné, aby všetky kľúčové systémy bežali mimo vysielacieho štúdia. 

Znie to ako poriadna drina. Koľko za tým bolo práce a koľko energie si do toho dal?

Všetko, čo ťa baví, vnímaš ako relax. Aspoň u mňa to tak platí. Keď sa rozpamätám na moje prvé kroky do rádia a porovnám to s aktuálnym stavom, môžem povedať, že je za tým veľa práce.

Rádio je ale živý organizmus, o ktorý sa treba neustále starať. Nemôžeme povedať, že to stačí iba raz dobre urobiť a už to pôjde samé. Veľa práce nás ešte čaká. Verím, že s ľuďmi, ktorých mám v tomto projekte pri sebe to bude malina.

Aké technické vybavenie má momentálne rádio Aetter a ako pracuje celý systém, z ktorého rádio vysiela? 

Momentálne rádio po technickej stránke spĺňa štandard vybavenia na špičkovej – nebojím sa povedať európskej – úrovni. Všetky zariadenia sú určené na nepretržitú 24 hodinovú prevádzku vysielania. Ako jedno zmála rádií máme vlastné streamovacie servery.

Každý z nich dokáže obslúžiť súčasne až 3000 online poslucháčov v najvyššej kvalite. Celú vysielaciu techniku vrátane mixážnych pultov, serverov či audio procesorov, dokážeme ovládať na diaľku z akéhokoľvek miesta na svete.

Jednou zo zásadných zmien vo vysielaní bol výber odbavovacieho softvéru. Ani v tomto smere sme nechceli zaostávať za ostatnými, a preto sme sa rozhodli pre slovenskú špičku od dodávateľa Sepia Systems, ktorou je odbavovací systém EPOS.

Systém EPOS. Zdroj: Dominik Mičuda

Ten beží na viacerých serveroch v režime, v ktorom pri zlyhaní ktoréhokoľvek zariadenia, vieme do pár sekúnd vo vysielaní bez zbytočných komplikácii pokračovať. Všetky zariadenia máme zálohované aj proti výpadku elektrickej energie po dobu viac ako 12 hodín.

„Celú vysielaciu techniku dokážeme ovládať na diaľku z akéhokoľvek miesta na svete“

Našim cieľom je zabezpečiť bezproblémovú prevádzku aj práve preto, aby sa naši moderátori a redaktori mohli venovať tomu, čo je pre vysielanie prvoradé – obsahu.

Chcem vyvrátiť mýtus, že študenti musia navštevovať komerčné rádia na to, aby sa naučili, ako to v praxi funguje. Verím, že sa nám spoločnými silami podarí presný opak a naši priatelia z regionálnych rádií sa prídu priučiť niečo k nám.

K hlavnému vysielaciemu štúdiu pribudlo aj ďalšie, menšie – štúdio B. Ako je vedľajšie štúdio vybavené technicky? 

Štúdio B je veľmi dôležitou súčasťou celého rádia. Na jednej strane si tam študenti môžu skúšať nahrávať moderátorské vstupy. Na druhej strane slúži ako plnohodnotná náhrada za hlavné vysielacie štúdio A v prípade rekonštrukcie, technických zmien, alebo údržby vysielacej techniky.

Aj toto štúdio je plne digitálne a v rovnakom technickom štandarde ako hlavné vysielacie štúdio. Okrem toho je tu aj priestor na nahrávanie diskusií za okrúhlym stolom a to všetko je prepojiteľné so štúdiom A. 

Rádio získalo v minuloročnom jesennom výberovom konaní frekvenciu 107,2 FM. S tým prichádzajú aj určité technické zmeny. Čo čaká rádio predtým, než oficiálne začne vysielať na frekvencii?

Našim cieľom a víziou od samého začiatku bolo vysielať na vlastnej frekvencii. Preto sme sa snažili každým technickým pokrokom priblížiť k cieľu. Samozrejme, pred samotným začiatkom je potrebné absolvovať niekoľko podstatných krokov.

Mixážny pult. Zdroj: Dominik Mičuda

Prvým z nich je požiadať odborníkov, ktorí sa v toto prostredí pohybujú, o vyhľadanie voľnej frekvencie. Možno to znie jednoducho, ale opak je pravdou. Frekvenčné spektrum je v dnešnej dobe tak preplnené, že nájsť voľnú frekvenciu je ako hľadať ihlu v kope sena.

My sme sa ale zverili do rúk človeku, ktorý je v tejto problematike doma a venuje sa jej už niekoľko rokov. Stál pri zrode viacerých celoplošne vysielajúcich rádií. Po vnútroštátnom skoordinovaní frekvencie putuje žiadosť na medzinárodnú koordináciu.

„Nájsť voľnú frekvenciu je ako hľadať ihlu v kope sena“

Zjednodušene povedané je to súbor úkonov, ktoré vám umožnia využívať frekvenciu pre vysielanie vášho rádia. Tento proces sa ťahá mesiace, dokonca roky. V našom prípade to bol celý rok.

Technické vybavenie pre FM vysielanie pozostáva z viacerých zariadení, ktoré musia spĺňať prísne normy. Táto vysielacia technika nie je práve najlacnejšia. Opäť však platí, že sme pri výbere nezaháľali a vybrali výrobcov popredných značiek. Momentálne je rádio plne pripravené na FM vysielanie. Jednoducho povedané, stačí už len zapnúť gombík.

Aj napriek doterajšej práci je ešte niečo, čo by si po technickej stránke chcel vylepšiť ?

Mojim snom je dostať rádio do štádia, keď si budeme môcť dovoliť kúpiť techniku, akú používajú najlepšie rádia na svete.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár