Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Legendárni slovenskí speváci, na ktorých radi spomíname

Napísal na 4. decembra 2023

Naša kultúra je obohatená o piesne, ktoré nám po sebe zanechali. Mnohí s nimi vyrastali, a ich tvorba ostáva známa aj medzi mladšími generáciami. Toto sú legendárni slovenskí speváci, ktorí tvoria slovenskú hudobnú históriu.

Vašo Patejdl

Rodným menom Václav Patejdl, mal k hudbe blízko, a aj keď mal pôvodne študovať hru na husliach, nakoniec pre krátky malíček presedlal na klavír. Jedným z jeho spolužiakov bol Jožo Ráž. Vašo sa s ním spojil a začal sa učiť hrať na gitaru. Jožo neskôr priviedol ďalších kamarátov z bratislavských škôl a tak vznikol Elán.

Z kapely Elán Vašo Patejdl odišiel v roku 1985, v čase ich najväčšieho vzostupu, potom čo vydali štyri komerčne veľmi úspešné štúdiové albumy. Na albume Detektívka spolupracoval už len ako hosťujúci hudobník. Neskôr sa osamostatnil a začal svoju úspešnú sólovú kariéru. Ako sólista spolu s textárom Ľubošom Zemanom vydali štyri albumy, a stal sa víťazom Bratislavskej lýry 1987 so skladbou Umenie žiť.

Okrem sólovej kariéry sa Vašo Patejdl venoval skladaniu filmovej hudby. V tom istom roku ako pracoval na svojom sólovom albume Chlapčenský úsmev, skomponoval a nahral hudbu k prvej časti hudobného filmu Fontána pre Zuzanu. Vašo Patejdl tiež skomponoval hudbu k viacerým muzikálom.

V roku 1996 sa po jedenástich rokoch znovu vrátil do Elánu, kde pôsobil ako hráč na klávesy. Patril k základnej zostave kapely, koncertoval s ňou a nahral šesť ďalších štúdiových albumov.

Milan Lasica

Legendárny humorista, dramatik, prozaik, textár, herec, režisér, moderátor a spevák. Spolu s Júliusom Satinským vytvorili najobľúbenejšiu komickú dvojicu vo svojej dobe. Už počas štúdia začal vystupovať v Tatra Revue, kde spolu s Júliusom Satinským predvádzali svoje autorské dialógy.

Pracoval ako dramaturg Československej televízie a bol členom Divadla na korze v Bratislave. Od roku 1978 bol členom činohry Novej scény v Bratislave. Od roku 1982 sa stal umeleckým šéfom Štúdia S, kde neskôr pôsobil ako riaditeľ. Medzitým pôsobil tiež vo viacerých divadlách.

Lasicov nový album vyjde v priebehu budúceho roka. List do vetra je prvým zverejneným singlom. Je to zhudobnený list, ktorý Lasica zanechal pre svojich blízkych, priateľov, kolegov a všetkých tých, ktorí ho mali radi, a nestihli sa s ním v júli 2021 rozlúčiť.

Dežo Ursiny

Dezider „Dežo“ Ursiny spolu s Mariánom Vargom a Pavlom Hammelom tvoria trojicu hlavných zakladateľov modernej slovenskej rockovej hudby. Profesionálne sa venoval dokumentárnej filmovej tvorbe, kde sa uplatnil ako režisér, dramaturg, scenárista a autor námetov, a filmovej hudby.

Koncom roka 1964 sa stal členom a lídrom skupiny The Beatmen, pre ktorú začal písať skladby výrazne ovplyvnené tvorbou skupiny The Beatles. Neskôr Ursiny spolu s Fedorom Frešom a Vladimírom Mallým založili v roku 1967 skupinu The Soulmen, ktorej tvorba bola ovplyvnená hudbou skupiny Cream.

Za svoj život tiež pracoval na niekoľko ďalších hudobných projektoch, ako Provisorium, Burčiak alebo Prognóza. V roku 2021 bol vyznamenaný prezidentkou za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

Jaro Filip

Ďalšou menej známou legendou je Jaroslav Filip. Bol to spevák a skladateľ, ale najmä humorista dramaturg a herec. Do popredia sa dostal v 70. rokoch, kedy začal hrať s Ursinym a nahral s ním podstatné albumy. Účinkoval v Divadle u Rolanda a pracoval v rozhlase, v relácii Pohľady do kultúry. Neskôr začal moderovať televízne relácie, a dal sa dohromady s Lasicom a Satinským.

Meno Jaro Filip je primárne spájané s hudbou, ktorá tvorila najväčšiu časť jeho tvorby, hoci okrem nahrávok po nej ostalo len málo hmatateľných stôp, keďže väčšinu skladieb komponoval priamo za klavírom a bez notových zápisov. V jeho hudobnom účinkovaní bol neskôr tiež úzko spätý s Richardom Müllerom, ktorý zložil texty k jeho albumu.

Karol Duchoň

Karol Duchoň v televízii vystúpil so svojou prvou piesňou v programe Malá televízna hitparáda. Pieseň sa volala Uber pary a bol to cover hitu Sugar, sugar od skupiny The Archies so slovenským textom. Tento Duchoňov spevácky debut upútal verejnosť a o Karola sa začali zaujímať slovenskí profesionálni hudobní skladatelia a textári.

V roku 1970 Karol Duchoň spieval po prvýkrát na Bratislavskej Lýre. Vystúpil so skladbou Kto má ťa rád s textom Milana Lasicu. Aj keď táto pieseň nezískala žiadnu cenu, toto vystúpenie bolo začiatkom jeho profesionálnej kariéry.

Prirovnanie „slovenský Tom Jones“, ktoré si vyslúžil od nemeckých kritikov, sa dodnes ujalo aj na Slovensku. Svoj obdiv prirodzenému talentu tohto speváka po jednom vystúpení v Banskej Bystrici na súťaži Bystrické zvony vyjadril aj československý slávik Karel Gott.

Miroslav Žbirka

Známy aj ako Meky Žbirka, bol spoluzakladateľ a bývalým členom skupiny Modus, jednou z najvýznamnejších skupín v histórii slovenskej populárnej hudby, s ktorou v roku 1977 získal spolu s Jankom Lehotským a Marikou Gombitovou Zlatú lýru za skladbu Úsmev. V roku 1982 sa stal prvým slovenským Zlatým slávikom.

Prezývku „Meky“ získal Miroslav už ako dieťa. Pomenoval ho tak kamarát, ktorý ju odvodil od mien známych ľudí, ktoré sa začínali na „Mc“ alebo „Mac“, ako napríklad McCartney.

Ako jeden z najpopulárnejších spevákov Československa 80. rokov mal úspech aj po roku 1989, keď naďalej vyhrával slovenské a české hudobné ceny. Svoj pätnásty a posledný štúdiový album Posledné veci z roku 2022 stihol rozpracovať a naspievať ešte pred svojou smrťou v novembri 2021.

Marek Brezovský

Marek Brezovský patril medzi najpozoruhodnejšie talenty na domácej hudobnej scéne 80. a 90. rokov. Zomrel ako dvadsaťročný na predávkovanie sa heroínom. Za svojho života Brezovský nevydal žiadny samostatný album, a jeho hudba sa začala šíriť medzi poslucháčmi až po jeho smrti, a to najmä zásluhou jeho otca, ako aj blízkeho priateľa a spolužiaka Oskara Rózsu.

Bol to študent VŠMU a za svoj život pôsobil v niekoľkých kapelách. Napísal tiež piesne pre film Slovenskej televízie Muzikál z roku 1993. V roku 2000 vznikla z Brezovského archívnych materiálov scénická hudba k divadelnej inscenácii Čajka. Rózsa po Marekovej smrti uviedol, že materiál jeho tvorby je na desať platní, päť symfónií a šesť muzikálov.

Daniel Heriban

Herec a hudobník bol okrem iného trojnásobným držiteľom divadelných ocenení Dosky, dvakrát za svoj javiskový prednes, a raz na poli scénickej hudby. Opustil nás iba nedávno. Verejnosť Dana Heribana pozná najmä zo svojho účinkovania v televízii, no málokto vie že do jeho tvorby patrí tiež päť hudobných albumov.

Od roku 2014 pôsobil aj v Slovenskom národnom divadle, z ktorého odišiel v roku 2021. V roku 2018 sa Daniel Heriban rozhodol vstúpiť do sveta detských pesničiek, a v júni vydal svoj tretí sólový album Čosi úsmevné.